İlginiz İçin Teşekkür Ederiz esARTI Mobilya Hoş Geldiniz

Yemek Odası Takımının Ortaya Çıkış Süreci

You are here :

Yemek Odası Takımının Ortaya Çıkış Süreci

İnsanların ilgisini çeken ya da onların hayatlarını düzene sokmak için kullanmayı tercih ettikleri materyallerin bir üretim süreci olmaktadır. Genel olarak bakıldığında insanların acil ihtiyaçlarından farklı olarak aslında gerçekleştirmezse yaşama konusunda zorluk çekebileceği konular bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ev mobilyalarıdır diyebiliriz. Mobilya almadan da yaşayabilecek olan insanoğlu almadığı zaman günlük rutinleri yaparken zor zamanlar getirebilmektedir.

İnsanların ilgisini çeken ya da onların hayatlarını düzene sokmak için kullanmayı tercih ettikleri materyallerin bir üretim süreci olmaktadır. Genel olarak bakıldığında insanların acil ihtiyaçlarından farklı olarak aslında gerçekleştirmezse yaşama konusunda zorluk çekebileceği konular bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ev mobilyalarıdır diyebiliriz. Mobilya almadan da yaşayabilecek olan insanoğlu almadığı zaman günlük rutinleri yaparken zor zamanlar getirebilmektedir. Öyle ya da böyle insanlar evlerine ve ofislerine şık ve kaliteli görünen mobilyalar almak istemektedirler. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı yemek odası takımı üretimi adında bir konu ortaya çıkmıştır. Biraz önce bahsettiğimiz bu ihtiyacı insanların karşılayabilmesi adına firmalar takım ya da parça adı altında üretip satışını gerçekleştirmektedir. 

Yemek Odası Takımı Tasarım Süreci

Aslında satışın gerçekleşebilmesi ya da insanların “Tamam ben bu ürünü almak istiyorum” diyebilmesi için bir ürün grubu mükemmel emeklerin peşi sıra onlarca deneme ve üretilebilirlik testlerinden sonra elle tutulabilir hale gelmektedir. Bünyemizde bulunan AR-GE departmanı güncel trendleri takip ederek potansiyel müşterilerimizin bu sezon da ne tarz ürünler sevdiğini, istediğini anlamaya çalışmakta bu geri dönüşe göre tasarım sürecine girmektedirler. 

Peki bu bahsetmiş olduğumuz AR-GE ekibinin takipleri nedir ve nasıl olmaktadır? Tek bir cümle ile özetlemek gerekirse tasarım trendleri neye göre belirlenir? Gelin bu konuyu maddeler halinde açalım.

 1. İncelenmek istenilen dönem içerisinde insanlar tarafından sevilmiş olan film ve dizilerin konuları ve yine izleyici kitlesinin ün yapmış film ve dizilere verdikleri reaksiyonların etkileri. (Eski tarihi bir dizinin, insanların üzerinde yeni alacakları mobilyalarda eski motiflerin ve görkemin padişahlara layık yemek odası takımına sahip olmak istemesi vs.)
 2. Yetişen kuşağın değer verdiği kriterlerin etkileri. ( Örneğin: 1990 yıllarında tüm dünya çılgınlar gibi pizza tüketirken Türk halkında bu durum çok yavaş ilerlemekteydi. Dönemin pizza firmaları Türkiye pazarında yer edinebilmek için “Ninja Kaplumbağalar” çizgi filmi içerisinde sevilen çizgi karakterlerinin pizza dan başka bir besin tüketmeyişi ve çocukların bilinç altında farklı bir etki yarattı ve günümüzde ki genç nesil “Pizza mı lahmacun mu?” sorsuna genel olarak pizza cevabının verilmesine neden olmuştur. 
 3. Kolay kullanım ( Türk kadınlarının temizliğe vermiş olduğu önem den kaynaklı olarak alınmak istenilen modelin her zaman kolay temizlenebilir ve çabuk kirlenmemesi gibi etkenler ön planda olmaktadır. 
 4. Kullanılabilirlik ( Sök, tak, yerini değiştir gibi özelliklerin olması olası taşınma durumlarında ya da ev duvarlarının boyanması gibi en ufak örnek de dahi kolay monte demonte edilmesi can alıcı noktalar arasındadır. 

Yukarıda verilen dört madde aslında üretim yapılacak olan ürün grubunun renginden tutunda satış potansiyelinin çok olmasına kadar ciddi anlamda etken olarak görünmektedir. Kaliteli ürün geliştirme görevi olan AR-GE bu ve bunun gibi onlarca soruya aynı anda cevap vererek yeni modeller ortaya çıkabilmektedir. 

Yemek Odası Takımı Üretim Süreci

AR-GE ekibinin bütün maddelere uygun bir şekilde tasarımını yaptığı ürünün aynı zaman da üretilebilir olması gerekmektedir. Bu gereklilik üretim cihazlarının o tasarımı gerçek hayata uygun bir şekilde ayarlanabilmesi önem arz etmektedir. Nedeni ise firmanın o tasarımı seri üretim de üretilebilir olması, firma için işçi, üretim ve kar oranın denge tutulması gibi konular üretim yetkilileri tarafından onaylandığında tasarım üretim sürecine geçmeden önce en uygun malzemeler araştırılır ve temin edilir. Bu süreç de sorunsuz bir şekilde ilerlediğin de test ürün ortaya çıkarılır ve gerçek dünyada kontrol edilir. Peki bu süreçte kontrol edilmesi gereken konular nelerdir? Dilerseniz bu konuyu da alt maddeler halinde açıklayalım.

 • Kumaş ve ürün birbiriyle uyum sağlayabiliyor mu?
 • Tasarım sürecinde onaylanan renk skalası gerçek dünyada kolay ve hızlı üretilebiliyor mu ? 
 • İstenilen renk istenildiği şekilde ürünle uyum sağlamış mı?
 • Kullanıcı için konfor konusunda bir tehlike ya da sorun var mı?
 • Üretim esnasında yaşanan beşeri hatalar oluşuyor mu? (Ustanın işçiliği, makinenin istem dışı hataları vs.)
 • Ürün Türkiye standartları içerisinde bulunan ev ya da ofislere sığacak şekilde mi ? 
 • Temizlik konusunda satış gerçekleştirilecek müşterilere sorun çıkartırmı?

Yukarıda vermiş olduğumuz listelere ürünün tasarım ve üretim aşamalarına göre farklı maddeler eklenip çıkarılabilir fakat üretim yapıldıktan sonra yeni geliştirilen modelin Showroom yerlerinde ya da mağazalarda sergilenebilir hale getirilmesi gerekmektedir. 

Yeni Modelin Satış Evresi

Bu denli zorlu bir süreçten geçen yeni yemek odası takımı satışının gerçekleştirilmesi adına Showroom adı verilen yerlerde üzerlerine ya da çevresine bir oda hissiyatı yaratması için özel stüdyolarda fotoğraf çekimi yapılır ve müşteriler ile karşı karşıya getirilir. Son olarak müşteri yazımızın ilk kısmında verdiğimiz maddeleri kendine göre istem dışı kontrol ederek modeli almak isteyip istemediğini belirtir. Bu evre içinde birbirinden farklı konular bulunmaktadır. Ödeme yöntemlerinin kolaylığı, firmanın müşteriye tanıdığı destek ve garanti hizmetinin kalitesi gibi konularda birleştiğinde yeni bir modelin hikayesinin sonu gelinmiş olmaktadır. Firmalar kaliteli üretimler yapmaya devam ettikçe müşteriler ne istediklerini bildiği sürece daha ülkemiz içerisinde onlarca yeni ürünler göreceğimizden emin olabilirsiniz. 

Bir cevap yazın