İlginiz İçin Teşekkür Ederiz esARTI Mobilya Hoş Geldiniz

Mobilya Fiyatları Neye Göre Belirlenir ?

You are here :

Mobilya Fiyatları Neye Göre Belirlenir ?

Mobilyalar hayatımız da önemli bir yer kaplamaktadır. Ticarette bir ürüne olan talep artarsa ki bu mobilya sektöründe önemlidir mobilya fiyatları opsiyonel hale gelir. İşin içerisine serbest piyasa ekonomisi de girdiğin de kimsenin hangi ürüne ne kadar değer biçtiği müdahale edilemez bir hale gelmektedir. Fakat bizler bu yazımızda sizlere firmaların ürünleri için fiyat belirlerken nelere dikkat ettiğini kendimizce ve yine tarafsız bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

Firmalar Arasında Fiyat Uçurumları Neden Oluyor?

Hepimizin bildiği gibi ticaret içerisinde uygun fiyata mal bulmak, firmaya özel indirimler alabilmek, sürümden kazanmak gibi konular bulunmaktadır. Aslına bakılırsa firmaların bu kadar çok fiyat konusunda uçurum farkı olmasının sebebi tamamiyle budur. 

Bazı firmalar ciddi satış rakamları yakalamıştır ve hammadde ihtiyaçlarının ücretlerini minimuma çekilmişlerdir. Dilerseniz bu konuyu maddeler halinde kısa kısa açıklayarak sizleri yormadan konuyu bitirelim.

  1. Yüksek satış rakamlarından dolayı sürümden kazanma politikası
  2. Firmaya özel hammade teminatında indirimler
  3. Ürün için ikinci ya da üçüncü kalite malzeme kullanılması
  4. Kapıda ödeme, geri iade, kapıya teslim gibi hizmetleri üstlenilmesinden dolayı olası artı fiyat politikasında düzenleme vs.

Peki bu maddeleri okuyup anladınız fakat bir ürüne gereğinden fazla ödeme talep edildiğini nasıl anlarsınız? Ya da almak istediğiniz ürünleri nerelerden almalısını dilerseniz gelin biraz o kısımla ilgili bilgi verelim. 

Mobilya Fiyatları Göz Önüne alınarak Ürünler Nereden Alınmalı ? 

Alanımız ve konumuz mobilya olduğu için bir ürüne yüksek ücret ödemenizi istemediğimiz için tavsiye olarak fabrikaların satış mağazalarını önerebiliriz. Sektör içerisinde üretim yapan hemen her fabrikanın fabrika içerisinde satış mağazası vardır fakat orası için çok fazla reklam çalışması yapmazlar. Fakat mobilya fiyatları arasındaki farkı fabrika satış mağazasında ve çarşı mağazası ile kıyaslandığında görebileceksiniz. Peki çarşı mağazası ve aynı firmanın fabrika satış mağazası arasında neden fark oluşur gelin maddeler eşliğinde ona bakalım.

  • Çarşı mağazası olduğu için mağaza kirasının ciddi anlamda yüksek olması
  • Ekstra personel masrafları
  • Ürünlerin fabrikadan mağazaya transfer ücretlerinin ortaya çıkması
  • Mağaza içerisinde stok tutulamaması
  • Mağaza olması nedeniyle fabrika masraflarının dışında öngörülmeyen giderlerin ortaya çıkması 

Aslına bakılırsa bunlar bizim bilmemiz gereken konular değil diyebilirsiniz ya da bu konular bizi ilgilendirmez de diyebilirsiniz. Fakat bunları anlatmamızın sebebi biraz önce de söylediğimizi gibi size aynı ürünü nasıl daha uygun fiyata bulabileceğinizi anlatmamızdan kaynaklanmaktadır. Dilerseniz bir diğer yazımız olan “MOBİLYA ALIRKEN NELER DİKKAT ETMELİYİZ?” konu başlıklı içeriğimize buraya tıklayarak ulaşabilir ve mobilya fiyatları konusu dışında nelere dikkat etmeniz gerektiğini okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın