İlginiz İçin Teşekkür Ederiz esARTI Mobilya Hoş Geldiniz

Mobilya Markaları Arasında Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

You are here :
Mobilya Alırken Neler Dikkat Etmeliyiz_ (1)

Mobilya Markaları Arasında Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hayatımız da yüksek derece de önemli eşya gruplarından bir tanesi mobilya markaları tarafından üretilen ve mobilya adını verdiğimiz türdür. Bizlerin güzel sohbet etmesini sağlayan ve dinlenmek için bizleri misafir eden tek eşya grubudur. Uzun yıllar boyunca insanoğlu kendisi için onlarca farklı türde ürün geliştirmiştir.

Bu gelişimin içinde bazen ergonomi bazende şıklık ön plana konulmuştur. Fakat her dönem bu ürün gelişiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar oldu ve olmaya devam edecektir. Dilerseniz gelin bu yazımızda sırayla hangi konu başlıklarını inceleyeceğimizi anlatalım.

 • Ürün ve Malzemelerin Kalitesi
 • Ürünün Şık Görünür Olması
 • İşçilik Kalitesi
 • Özgün Tasarım ve Tasarım Detayları
 • Kolay Temizlenebilir Olması

Ürün ve Malzemelerin Kalitesi

Bir mobilya takımı üretilirken hem üretici firma için hem de kullanıcı bireyler için bazı seçimler yapılır. Bu seçimlerin içerisinde ürün malzemelerinin kalitesinden tutunda firma ve kullanıcıyı yıpratmayacak rakamlarda fiyatlar ve kalite aranır. Bu yazımız içerisinde firmaların ürün arama ve fiyat belirleme politikalarını anlatmayacağız. 

Sizler ürün seçerken dikkat etmeniz gereken ilk nokta ürünün cinsini sormak olmalı çünkü ürünün cinsini biliyorsanız ufak bir google araştırması sonrasında o malzemenin ne kadar kaliteli olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra ürünün garanti süresini sormalısınız çünkü firma kaç yıl garanti veriyor ise seçtiği malzemelere ve ürettiği ürün grubuna o kadar güveniyor demektir. Sizde bu sayede öğrendiğiniz bilgiler çerçevesinde karar mekanizmasını bir adım öne taşımış olursunuz. 

Ürünün Şık Görünür Olması

Her ne kadar aldığımız eşyaları bizleri rahat ettirsin ya da dinlendirsin diye alsak da yaşadığımız konum itibariyle misafir ve misafir ağırlama kültürü baskın gelmektedir. Hem onların rahatlığını sağlaması hem de onların beğenisini kazanması, bizlerin motivasyon kaynağı olmaktadır.

Mobilya Alırken Neler Dikkat Etmeliyiz
Mobilya Alırken Neler Dikkat Etmeliyiz

 Aynı zaman da insan kimse olmadanda kendisine ve eşyalarına bakmalıdır diye bir düşünce akımı bulunmaktadır. Eğer bu akıma uyarak düşünmemiz gerekirse sadece kendi motivasyonumuzu sağlayabilmek adına ( Ne kadar güzel mobilyalarım var) diyebilmek için almak istediğimiz mobilya hangi mobilya markaları tarafından yapılmış olursa olsun kendisini görücülerine şık göstermelidir diyebiliriz.

Mobilya Markaları İşçilik Kalitesinde Nerede?

Hepimizin bildiği gibi teknoloji çağında yaşıyoruz ve bu yaşam bizleri farklı teknik işlere ve hızlara ulaştırıyoru. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı hepinizin aklına hiç işçilik olmadan seri üretim otomasyon sistemleri sayesinde mobilyaların ortaya çıktığını düşünüyor olabilirsiniz. 

Aslında yanılıyorsunuz diyemeyiz fakat halen mobilyaların en büyük ve göze hoş gelen kısımları işçilikle yapılmaktadır. 

İşçilikle yapılan her mobilya da hata olma ihtimali bulunmaktadır. Dikiş hattında, boya varsa ürünün boya uygulamasında, montaj kısmında ya desen seçimine kadar herhangi bir aşama da yanlışlık yapılmış olabilir. Bunları ürünü satın alırken görebilir ona göre seçiminizi yapabilirsiniz.

İşçilik Hataları Nerelerde Olabilir ?

 • Programı yapan üretim planlama departmanı ölçülendirmede hata yapabilir
 • Ürünlerin bantlanması gereken kısımlar da yanlış bantlama sonucu açılma, tam yapışmama gibi hatalar olabilir
 • Ürünlerin işlendiği CNC ismi verilen cihazda yapılan yanlışlıklar ürünün farklı şekilde kesilip ya da tahrip edilmesi sorununu ortaya çıkarabilir.
 • Boya aşamasında görselde ya da teşhir üründe gördüğünüz renklerden farkı olabilir. Bu durum da işçilik hatası olup dikkat etmeniz gereken durumlardan bir tanesidir.
 • Son olarak paketleme hataları diyebiliriz. Bu aşamada daha çok ufak tefek taşımadan kaynaklı çizik, kırık ya da göçükler olabilir. 

Yukarıda sıralmış olduğumuz tüm maddelere satın alırken ve eve teslim edilirken dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Özgün Tasarım ve Tasarım Detayları

Mobilya tasarımlarında artık klasikleşmiş ve halen çok sevilen tasarım çeşitleri bulunmaktadır. Fakat ne kadar seviliyor olsalar da sektör yavaş yavaş kendini tekrar etmeye başladı diyebiliriz. Eğer ürün tamamen size ait olsun istiyorsanız beğendiğinizi ürünü teknolojiyi kullanarak arayıp benzerlerine bakabilirsiniz. 

Bazı ürünlerin görüldüğü zaman insanı çok mutlu eden detayları bulunmaktadır. Fakat çoğu üründe detay varmış gibi görünse de inanın özel olarak AR-ge çalışması yapmış mobilya markaları bulunmaktadır. Bizim ürünlerimizde de bahsetmiş olduğumuz detaylara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kolay Temizlenebilir Olması

Bu kısım bir miktar daha hanımları ilgilendiriyor diyebiliriz. Eğer dikkat etmek istediğiniz kısım temizlik konusu ise ürünü kontrol ederken ilk dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda liste halinde sizlere sunmak istedik. Umarız beğenirsiniz.

 • Bazı malzemeler yüzeylerde kayganlığı engeller. Almak istediğiniz ürüne ellerinizle temas ederek kayganlık derecesini hissedin.
 • Baza, puf, koltuk, Şifonyer gibi ürünlerin yüksek ayaklı olmasına dikkat edin ki altına süpürge, vileda tarzı temizlik ekipmanları rahatlıkta ulaşabilsin.
 • Renk ve seçimi çok fazla dikkat edilmese de bazı renklerin kiri daha çok tutup gösterdiğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle renk seçimi temizlik kolaylığı açısından önem arz etmektedir. 
 • Kumaş seçimi de en az renk kadar önemlidir. Bazı mobilya türlerinde deri kullanılmaktadır bazılarında ise kumaşın farklı halleri. Yine ellerinizle temas ederek ya da üretici firmaya sorarak temizleme kolaylığını öğrenebilirsiniz.

Yazımızın bu kısımda sonuna geliyoruz dilerseniz buraya tıklayarak bir diğer yazımız olan “Kullanım Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar” ile ilgili açıklama yaptığımız diğer yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın