İlginiz İçin Teşekkür Ederiz esARTI Mobilya Hoş Geldiniz

Mobilyanın Tarihçesi

You are here :
mobilya tarihi

Mobilyanın Tarihçesi

Çok eski zamanlardan itibaren mobilya biz insanoğlunun ihtiyaçlarını gidermek için ortaya çıkmış olan beşeri bir ürün grubudur. Söylediğimiz bu çok eski zaman Milattan öncesine kadar dayanmakta.

Genel olarak bakıldığında mobilya grupları krallıkların olduğu dönemlerde kralların zenginliğini gözler önüne sermek ya da kral yardımcılarının kral tarafından ne kadar cömert olduğunu göstermek adına kullanılmaktaydı. Hal böyle olunca zaman ilerlemeye başladı ve alım gücü denilen durumun seviyesi yükseldikçe mobilya denilen beşeri ürünlerin sahibi sadece kral ya da yardımcılarından çok yerel halk da olmaya başladı. 

Zaman ilerlemeye devam ettikçe durum artık ürünü alıp alamamaktan çok daha güzeline nasıl sahip olunabilir haline büründü. Bu sayede mobilya sektörü denilen iş kolu ortaya çıktı. Peki nedir bu mobilyanın teknik tarihçesi ? Teknik tarihçeden kastımız hangi kavim, ırk ya da topluluk ne gibi durumlar da mobilya sahiplenmeye karar verdi gelin birlikte bu konuyu işleyelim.

Mobilyanın İlk Çağı (Antik Çağ)

Tam tarihi bilinmese de bulunan bulgular MÖ. 4000 gibi hayalini bile kuramayacağımız zamanlara dayanmaktadır. Bu dönemin başlangıcından itibaren günümüze doğru gelmeye başladığımız da arada kalan uygarlıklar Mısır, Mezopotamya, Anadolu, Yunan ve Roma olarak tarih sahnesinde gözükmekte. Bu süreç MS. 476 yıllarına kadar uzanmaktadır. 

1.1 Mısır Uygarlığının Mobilya Tarihi 

Bilindiği üzere Mısır büyük bir uygarlıktı ve bu uygarlığın zenginlik derecesi inanılmaz bir dereceye ulaşmıştı. Bu ve bunun gibi onlarca nedenden dolayı Mısır halkı sanat ve birbirinden farklı güzel işler ile ilgilenmeye yaşam savaşından daha çok konfor ve lüks yaşam için çalışmalar yapmaya başlamıştı. İşte bu çalışmalardan bir tanesi de mobilya tasarımı, üretimi, uygulaması gibi konulardı. Aslına bakılırsa Mısır Uygarlığı üç ana parçada tanınmaktadır. Her dönemin kendine göre farklı tasarımları olduğu için bizde üç ana parça içerisinde inceleyeceğiz. 

Eski Krallık (MÖ. 2700-2200)

Eski krallık adı verilen Mısırın ilk dönemlerinde mobilya tasarımları sıradan ve olağan şekillerde üretilmekteydi. Daha çok kare ayaklı, deri ile kaplanmış, portatif ve katlanabilme gibi özelliklere sahipti. Yani bir esnaf ya da bir zanaatkar o an yaptığı iş ortamında sandalyesini açıp oturup daha sonra katlayıp yanında gezdirebilmekteydi.

       b) Orta Krallık (MÖ. 2050-1785)

Bu dönemde daha önce yapılmış olan divan tarzı ürünlerden esinlenerek işlemeli, oymalı aynı zaman da aslan ve boğa şekilli sandalye ayakları yapılarak mobilyalara görkem katılmış. Ağaç liflerini birbirlerine bağlayarak ürünlerin görsel şölen den ziyade sağlam olmasınıda göz ardı etmemişler.

      c) Yeni Krallık (MÖ. 1557-1075)

Bu dönemde ise görkemin çitasını daha da arttırarak mobilyaların üzerlerine aksesuarlar monte edilmeye aynı zaman da kullanılan ağaçların çatlak, patlak ve doğal seleksiyondan dolayı deforme olmuş kısımlarını özel macunlarla doldurarak sağlamlığının artması sağlanmış. Son olarak altın ve önemli mücevherler ağaçlara “kakma” işlemi uygulanarak mobilyanın görkemini maksimum düzeye çıkaracak tasarımlar yapılmaya başlanmış.

1.2  Mezopotamya Uygarlıklarının Mobilya Çalışmaları

Mısır uygarlığı kadar uygun ve uyumlu halde kaliteli denilebilecek çalışmaları olmamasına rağmen yapılan çalışmalarda ahşap yerine daha çok metali malzeme olarak seçmiş olmaları gözümüzden kaçmamaktadır. Kazı çalışmalarının bize gösterdiği bir diğer bilgide yapmış oldukları sandalye ayaklarında Mısırdan farklı olarak Aslan pençeleri ve kozalak kullandıkları dır.

1.3 Anadoluda Mobilya Çalışmaları (MÖ. 700-500)

Frigya Krallığı ile ilgili yapılan kazı çalışmalarında ortaya fazla sayılabilecek şekilde masa, sandalye, tabure gibi çeşitli mobilya kalıntıları çıkmıştır. Fakat Frigya krallığının diğer krallıklar gibi bu alanda aktif olarak üretim ve tasarım yapmadıklarını düşünmekteyiz.

1.4 Yunanlıların Mobilya Çalışmaları

Yunan tarihine baktığımız da ölçüleri Mısır Uygarlığında olduğu gibi büyük ya da şaşalı değil. Daha çok günümüz ölçülerine yakın üretimler yapmışlar ve sırtlık olan sandalyeleri tercih etmişlerdir. Aynı zaman da üç ayaklı sehpalar kullanılmaktaydı.

Günümüzde Mobilya Üretimi ve Kullanımı

Yıllar içerisinde onlarca farklı nedenden dolayı mobilya üretilmiş ve kullanılmış. En zengin insanından tutunda en fakiri tarafından mobilyalar gerek dinlenmek gerekse gösteriş için hep tercih edilmiş. Hal böyle olunca insanlar mobilya üretmeye üretim devam ettikçe insanlar tüketmeye devam etti.

Neden Mobilya Kullanıyoruz?

  • Kişisel konforumuz için
  • Dinlenebilmek için
  • Güzel mobilya insanı mutlu ettiği için
  • Rahat ve yumuşak oldukları için
  • Gösterişli olmaları göz kamaştırdığı için
  • Evlerin içerisinde bir bütüne hizmet ettikleri için

Özetlememiz gerekirse mobilyalar hayatımızın çok büyük bir bölümünü kaplar eğer yeni evlendiyseniz, evlenecekseniz ya da mobilyalarınız hem yıl olarak hem de görüntü olarak eskidiyse artık zamanı gelmiştir. Herhangi bir nedenden dolayı mobilya almanız gerektiğinde size en uygun fiyat her zaman önemli olacaktır. Bizlerde bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı hizmet vermeye ve üretim yapmaya devam etmekteyiz. Günlük yaşam içerisinde satın aldığımız ve tüketim yaptığımız onlarca alan bulunmaktadır. Bu alanlar genelde uygun maliyetli ve sık sık tekrar etmemiz gereken harcamalardır.

Bu nedenle sık sık aldığımız bir ürünü her seferinde dikkatli incelemek gerekmez. Fakat mobilyaların ömürleri ortalama on on beş yıl olduğu için ve alan müşterilerimiz uzun bir süre mobilya için para ayırmayacaklarını bildiğimiz için bizler ürünlerimizi titizlikle geliştiriyor ve üretiyoruz.

Sizler de bu durumun bilincinde olduğunuz için kılı kırk yararak inceliyorsunuz. Ürünlerimizin tamamını fabrika mağazamıza gelerek istediğiniz süre istediğiniz soruları sorarak rahatlıkla inceleyebilirsiniz. Hatta istediğiniz an sağlamlık testi yapmanıza dahi izin vereceğimizden emin olabilirsiniz.

Günümüz de firmadan firmaya değişiklik gösterse de seri ve özel işçilik modeli olarak çalışmalar devam etmektedir. esARTI Mobilya olarak uzun yılların verdiği tecrübeyle yolumuza devam etmekteyiz. Yatak odası, yemek odası ve TV ünitesi gibi mobilya ihtiyacınız olduğunda hemen bize ulaşıp fabrikamızı ziyaret edebilirsiniz. Son olarak yemek odası takım avantajları hakkında sizler için kaleme aldığımız konuyu üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz. Esen kaldın.

Bir cevap yazın